Expediční školení a cvičná expedice proběhla ve spolupráci dvou center DofE (Gymnázium Varnsdorf a Gymnázium Rumburk) v lokalitě Šluknovské pahorkatiny. Akce se zúčastnilo cca 25 žáků z obou škol a proběhla ve dnech 29.-30.4.2019 pod vedením školitelů a hodnotitelů DofE - Marek Jasa, Marek Winter, Standa Hocko. Pro Gymnázium Varnsdorf to byla první expediční akce a zúčastnilo se jí 13 žáků. Teoreticko-praktická část se uskutečnila v prostorech gymnázia v Rumburku (tělocvična a učebny výpočetní techniky), kde si   žáci vyzkoušeli stavbu stanů (dokonce i po slepu!), balení batohu, základy první pomoci, základy práce s plynovým vařičem a učili se praktickým dovednostem, které budou potřebovat při dobrodružných expedicích. Společně s vedoucími kontrolovali vybavení na cvičnou expedici a ev. doplňovali či redukovali určité položky (změna a vypůjčení batohu, "protipovodňová úprava", karimatky, spacáky, lékárničky, ešusy, vařiče, stany ...). Díky kreativitě a možnosti zapůjčení některého vybavení na Gymnáziu Rumburk, jsme vše doladili tak, aby odpoledne mohli všichni vyrazit na deštivou cvičnou expedici pod heslem "TĚŽKO NA CVIČIŠTI LEHKO NA BOJIŠTI!!!". V učebnách IVT pak žáci tvořili po jednotlivých týmech routplány na následující cvičnou expedici. Ve 13:00 startovalo 5 skupin z Gymnázia Rumburk a měly před sebou cca 15 km pochodu různými směry se společným cílem u pramenů Křinice, kde bylo plánováno přenocování. Všichni účastníci prošli Křinickým náměstím v Krásné Lípě a s většími či menšími útrapami dorazili více či méně mokří do cíle prvního dne. Stavba stanů, věšení hamak (závěsné lůžko), příprava žďáráků (bivakovací pytel), rozdělávání ohně, sušení věcí, opékání buřtů, společné vaření, příběhy a povídání ... to vše patří k intenzivním zážitkům na expedicích bez mobilů, počítačů a wifiny... Druhý den, po studené a vlhké noci, jsme již všichni společně dorazili přes Studánku a Světliny do Varnsdorfu. Po běžných závěrečných učitelských "pindech" jsme mohli prohlásit naší cvičnou expedici za zvládnutou a začít se chystat na ostrou, která proběhne 16.-17.5. v okolí měst Jiříkov, Šluknov a Dolní Poustevna. Sice unaveně, ale s novými   zážitky, bychom na závěr chtěli říct: "Má to cenu ...!".

Standa Hocko