DSC02914.JPG

O tom, že větší mučení, než je učení, dokáže být cestování se přesvědčilo šest žáků maturitních ročníků rumburského gymnázia, kteří se ve dnech 22. a 23. září účastnili nácvičné expedice v rámci projektu DofE. Tento mezinárodní program je pod záštitou britské královské rodiny a má za cíl motivovat mladé lidi v osobním rozvoji. Dělí se na tři úrovně obtížnosti: bronzovou, stříbrnou a zlatou. Každá tato úroveň je zavrcholena několikadenní týmovou expedicí v přírodě, při níž musí účastníci spoléhat pouze na sebe a na svůj tým, objevují zajímavá místa a překonávají obavy z neznámého.

Zmínění studenti aktuálně plní zlatou úroveň, kterou mají v plánu zakončit čtyřdenním zdoláváním Bílých Karpat. Na takový cíl je ale potřeba se dobře připravit, a tak vyrazili studenti za doprovodu udatného učitele Marka Wintera a dvou neúnavných psů Charlieho a Foxy na dvoudenní zatěžkávací zkoušku do Jizerských hor.
První den, zahájený v Oldřichově v hájích byl nabitý stoupáním, ale po zdolání všech překážek bylo dosaženo stanoveného vrcholu – Jizery, kde celý tým přespal. Druhý den byla trasa delší, ale zato časově méně náročná, což bylo způsobeno především jejím opačným sklonem. Po příchodu do Desné byla expedice prohlášena za ukončenou.

Co na expedici říkají její účastníci?
„Dali jsme dohromady fajn tým, se kterým jsem si tu expedici opravdu užil.“
- Matěj Honzík, 8.A
„Neskutečná makačka a zároveň krásný zážitek.“
- Veronika Zamrzlová, 4.C
„Osvobozující pocit!“
- Monika Phamová, 4.C
“Uchvátil mě výhled z Jizery... Najednou mě nic nebolelo a měla jsem pocit, že jsme dosáhli cíle. Byla to velká odměna, co jsme viděli.“
- Valerie Elstnerová, 4.C
“Všem, kdo plánují podobnou výpravu doporučuji přibalit kvalitní karimatku…”
- Radim Andrš, 4.C
„Opravdu velký psychický odpočinek, suprová parta, nezapomenutelné zážitky, krásná příroda s ještě krásnějšími výhledy. “