V neděli dvanáctého června v sedm hodin večer se sešli žáci Gymnázia v Rumburku, aby se společně vydali s učiteli Markem Winterem, Miroslavem Kvízem, Hynkem Vojtěchem, Markem Simandlem a paní Winterovou autobusem na turistický kurz do Slovinska.
Cesta proběhla bez komplikací a za občasného zastavení u čerpacích stanic.

Ráno, po příjezdu do kempu u Bohinjskeho jezera, se žáci ihned dali do stavění stanů a vybalování svých věcí. Po zbytek dne měli možnost vyjít si do města, zaplavat si, nebo jen tak odpočívat.
Večer se žáci rozdělili do dvou skupin, ve kterých se jednotlivě probraly trasy túry.
První skupinu - žáky 7.A měli na starosti učitelé Miroslav Kvíz a Hynek Vojtěch.
Druhou Skupinu - žáky 3.C a 3.D měli na starost Marek Winter a Marek Simandl s paní Winterovou.

V úterý ráno si skupiny připravily věci, které budou potřebovat na třídenní túru po horách, a vyrazily autobusem na místa, kde odstartovaly své trasy.

Skupina CD si v tento den sáhla na dno sil, protože si žáci ušli cestu trvající téměř 13 hodin plnou tvoření puchýřů a bolestí ramen od těžkých batohů. Po náročném výkonu si žáci konečně odpočinuli v horské boudě na Planině pri Jezeru, kam večer dorazili. Někteří si uvařili jídlo ze zásob a někteří si objednali jídlo v tamní restauraci.
Po jídle všichni téměř ihned ulehli ke spánku.

Další den ráno se všichni nasnídali a vyrazili na cestu směrem k Triglavským jezerům. Někteří se oddělili a šli kvůli zranění zpět do kempu. Ostatní pokračovali v cestě.
Cestou si skupina udělala delší pauzu na oběd a poté se šlo dál.
Žáci se prošli kolem Triglavských jezer, kolem kterých byl vidět i sníh. Celá skupina se pak odebrala na cestu na nejvyšší vrchol trasy k Zasavske koče na Prehodavcich.
Po příchodu k winter-roomu určeném k přespání si žáci ustlali postele a šli si uvařit večeři.

Okolí bylo opravdu přenádherné. Všichni dokonce viděli horské kamzíky, kteří byli tak zvědaví, že se nebáli přistoupit téměř na 4 metry. A ten výhled, ten stál opravdu za to.

Všichni se po pár hodinách strávených povídáním si, vařením nebo užíváním si okolí, konečně připravili ke spánku.
Tento den všem utekl jako voda, chůze nebyla tak dlouhá a všem se obecně chodilo lépe.

Ve čtvrtek brzy ráno se po sbalení a po snídani všichni vydali již na sestupnou cestu směrem k Domu na Komni.
Jelikož bylo dusno a velké horko, tak se všem nešlo úplně nejlépe.
Cesta byla jako na houpačce. Pořád nahoru a dolu.. nahoru a dolu..
Všichni se těšili až si odpočinou.
Po příchodu si většina lidí šla něco objednat do restaurace a posedět u teplého jídla.
Ti, kteří chtěli jít už pomalu dolů do města, kde na skupinu čekal autobus, se za deště mohli odebrat na cestu, kterou tvořilo 80 zatáček směrem dolů.
Společně se všichni sešli až u autobusu po sestupu a konečně se jelo zpátky do kempu.
Po příjezdu si všichni zatleskali, že to zvládli, a radostně se vrhli do sprch, někteří i do jezera. Obě skupiny se večer sešly v plném počtu žáků. Učitelé pogratulovali žákům obou skupin za odvedený výkon v horách a následně se řeklo, co se bude dít dál.

Na páteční den byl naplánován výlet do města Bled, kde žáci měli na tři hodiny volnost prohlédnout si město, zajít na jídlo, zmrzlinu a nakoupit pár suvenýrů. Tento den si všichni moc užili a těšili se, až přijde den další, na který byl naplánován odjezd do Chorvatska.

V sobotu ráno si všichni sbalili stany a vyrazilo se. Cestou se zastavilo ve městě Koper, kde měli všichni opět možnost se na tři hodiny rozejít a užít si chvíli mimo autobus. Někdo si šel prohlédnout město, někdo se šel najíst a někdo nakupoval.
Po volnu v Koperu se nasedlo zpět do autobusu a jelo se do Chorvatska, kam se všichni moc těšili.

Jako lusknutím prstů se už všichni váleli na pláži v kempu Plava Laguna a užívali si moře.
Do večera si všichni dělali, co chtěli, potom se už jen sešli s učiteli.

Po oznámení, že se může přenocovat na pláži, si valná většina žáků přesunula karimatky na pláž, užívali si spánek na čerstvém vzduchu a zvuky moře, které všem zpříjemňovali vstávání.

Neděle = sportovní den
Učitelé si na žáky vymysleli sportovní akci-turnaj ve volejbalu a ringu.
Žáci se rozdělili do týmů, za účelem vyhrát turnaj ve volejbalu nad týmem učitelů, což se jim tak úplně nepodařilo.
Ti co se her nezúčastnili, si lenili na trávníku u hřiště a souboje sledovali a fandili všem zúčastněným.
Souboj v ringu se naplánoval na další den.

Po volejbale si všichni dali rozchod a měli volno až do večera, kdy se měl konat další sraz s učiteli, kvůli předání informací o odjezdu z Chorvatska zpět do Čech následující den.
Po srazu bylo opět volno.
Opět se mohlo spát na pláži, čehož opět téměř všichni využili.

Při pondělním ránu se zbytek týmů odebral ke sportovišti, aby se mohlo dohrát ringo, a ostatní si začali pomalu balit stany s věcmi.
Všichni si užívali posledních hodin v kempu, chodilo se na pláž, opalovat se a užívat si koupání v moři.
Když už měli všichni sbaleno, čekalo se na výjezd, který proběhl okolo šesté hodiny odpoledne.

Cesta zpět opět proběhla bez jakýchkoli komplikací a v úterý okolo půl osmé ráno už byli všichni vítáni v Rumburku u gymnázia.

Všichni si tento turistický kurz užili naplno a není člověka, co by litoval, že se kurzu zúčastnil, právě naopak.
Ten, kdo se nezúčastnil, tak velice prohloupil, protože na tento kurz budou všichni rádi vzpomínat, i když se ho zprvu třeba obávali.
Všichni jsme vděční škole Gymnáziu Rumburk za to, že nám poskytla tuto příležitost.

S poděkováním
Johana Čermáková, Jonáš Číla