Témata na seminární práce z IDT - hardware

Níže naleznete seznam jednotlivých témat s doporučeními, čeho by se asi tak vaše práce měla týkat. Na konci tabulky pak naleznete rozdělení témat do skupin spolu s předpokládanými daty výstupů.

Témata

  1. Reprezentace dat v počítači, digitalizace, komprimace dat. Jak a proč se ukládají informace v jedničkách a nulách, k čemu slouží komprimace dat a jak funguje.
  2. Digitální záznam zvuku. Jak se vlastně zvuk ze vzduchu přenese a uloží do počítače. K čemu je a na čem závisí vzorkovací frekvence. V jakých formátech se zvuk ukládá. Proč jsou mp3 lepší než wav soubory?
  3. Digitální záznam obrazu Jak se vlastně světlo zachytí v počítači? K čemu jsou nám megapixely? V jakých formátech ukládáme obrázky? Jak vlastně pracuje a čeho využívá digitální video?
  4. Magnetický záznam dat, diskety a pevné disky Na jakých principech pracuje magnetický záznam dat, klíčové součásti pevných disků. Historický vývoj, současné trendy, budoucnost.
  5. Optický záznam dat, CD, DVD a další Na jakých principech pracuje optický záznam, klíčové součásti, rozdíly mezi jednotlivými technologiemi (CD, DVD, Blu-ray), historie
  6. Kódování a šifrování Historie a základy šifrování, nejběžnější druhy šifer, princip šifrování s veřejným klíčem, využití v praxi.
  7. Vnitřní komponenty PC Popis jednotlivých komponent (včetně podrobných funkcí jednotlivých součástek. Neodbýt tříděním „motherboard, procesor…“),popis toho, jak vlastně procesor pracuje. Historie, vývoj, trendy, využití v praxi.
  8. Periferie známé i exotické Jak se co k počítači připojí, k čemu co je. Popis běžných i exotických zařízení, která mohou být počítačm řízena (soustruhy, frézy, 3d tiskárny, 3d scannery

Seznam jednotlivých skupin

Téma TermínMTBPB
1.9.3
2.16.3
3.23.3 Havel, Preyová, Hurtig
4.30.3 Švajcr, Růžička, Malypetrová
5.6.4Hřibal, Valtr, Pospíšil 6.4 - Kindrmann, Kruml, Křížová
6.13.4Pavlová, Skotnicová Kodování a šifrování - 13.4 - jedličková, kalivodová, štibingrová
7.20.4Krejčová, Baran
8.27.4Mullerová, Pščolka, Phanová
seifert/gymrbk/idt/hardware.txt · Poslední úprava: 13.04.2019 00:00 autor: 127.0.0.1
CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 4.0 International
Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0