Search

Erasmáci vyrazili do Francie

V rámci projektu ERASMUS se dne 2.11.2025 vydalo dvanáct studentů v doprovodu dvou učitelů ze školy gymnázium Rumburk do Francie.
V projektu se jedná o to, že studenti bydlí u rodiny studenta partnerské školy v dané zemi a poznávají kulturu této země. Také se účastní společných aktivit a projektů, při kterých se učí rozvíjet své znalosti a také komunikaci v cizím jazyce.
Tato skupinka studentů se tedy s pomocí učitelů dostala do městečka Pézenas ve Francii. Tam se hned po příjezdu studenti zapojili do prvních společných aktivit. Kromě francouzských studentů zde byli jako hosté v rámci ERASMU i studenti z Baskicka. Jako aktivity na první den byly připraveny hry s lukostřelbou a lezením v lanovém parku. Večer už byli studenti rozděleni do rodin a čekalo je několik dobrodružných, společných dní. Studentům jejich hostující rodiny zařizovali jídlo a nocleh. Většina francouzských studentů bydlí dál od školy, takže se a nimi naši studenti museli dopravovat autobusem, nebo autem.
Další den ráno se všichni sešli u školy a vydali se na výšlap k jezeru. Výšlap umožnil českým studentům poznat zdejší krajinu a také navázat hlubší vztahy. Nejdříve studenti vyšli na vyhlídku, kde si dali oběd a poté sešli do údolí k jezeru. Další den se šel menší okruh po Francouzské krajině, při kterém studenti hlouběji poznávali flóru Francie. Když českým studentům zbyl po této aktivitě čas, vydali se prozkoumat centrum města Pézenas, aby mohli zase o něco blíže poznat Francii.
Poslední celý den strávili studenti v tamější škole kde pro ně byli připravené různé workshopy, například si vyzkoušeli vyrobit ptačí budku, nebo si potisknout tašku. Poté byla závěrečná prezentace a ceremoniál, při kterém dostali studenti certifikáty. Přespali poslední noc u hostujících rodin a po rozloučení se vydali na cestu rychlovlakem do Paříže. V Paříži měli studenti celodenní volno, takže si prošli památky a místa které chtěli a pak už následoval jen let zpět do Česka.

Štěpánka Semerádová