Search

Erasmáci u nás

Letos se naše škola zapojila do projektu Erasmus+. Nejdříve v březnu na týden odcestoval tým českých studentů do Francie, kde si to užili a odvezli si s sebou skvělé zážitky. V květnu na týden naopak přicestovali studenti a učitelé z Francie, Španělska a Itálie k nám do Rumburku. Během dubna se vybrali studenti z druhých ročníku naší školy, kteří vytvořili českou mobilitu. Tato skupina, do které jsem byla zařazena s dalšími jedenácti českými studenty a učiteli, měla vymyslet pětidenní program, který měl být zábavný, zajímavý a takový, aby představil Českou republiku. To nebylo jednoduché, ovšem když se sejde parta skvělých lidí, kteří si rozumí, jde to o něco lépe. 

Zahraniční studenti přijeli do České republiky o víkendu, avšak naše akce začala pondělním ránem.
Vše započalo přivítáním ve škole. V aule se zahrálo pár her na poznání, byla připravena prezentace o České republice či českém školském systému a byla tu možnost ochutnat typické moravské koláče a sodovou vodu. Odpoledne jsme jim ukázali prostory školy a provedli je po Rumburku.                                                                        V úterý nás čekalo ráno plné her, které byly na téma nevidomí. Naše hry měli simulovat různá zranění a postižení. Dopoledne nás čekal přesun autobusem do sklárny Lindava. Prohlédli jsme si prostory sklárny a poté šli na oběd. Bylo zajímavé pozorovat výrazy cizinců nad, pro ně neznámým, gulášem a ještě více zajímavé bylo, že spousta neznala knedlíky a byli v domnění, že jedí chléb. Ve středu nás čekal výlet do národního parku České Švýcarsko. Jelikož v lokalitách z kterých studenti pocházeli není mnoho přírody a takového terénu, či spíš nejsou zvyklí na túry, náš výlet trval o něco déle, než jsme si mysleli. Nakonec ale 11 km všichni zvládli a výlet si užili. Večer ještě byla možnost shlédnout film Miss Hanoi v čajovně Na kopečku.           

Ve čtvrtek nás čekal Den Evropy u nás na škole. Každoročně žáci třetích ročníků ztvárňují různé země Evropské unie. Letos to však měli stížené, protože si pro nás museli připravit výklad v angličtině. Večer nás čekal přesun do Varnsdorfu do pivovaru Kocour, kde jsme společně povečeřeli.                                                           

A už přišel pátek. Ráno na nás čekal autobus a mohli jsme vyrazit do Prahy. Jelikož poté zahraniční studenti přespávali v hotelu v Praze, brali si s sebou všechny své věci. Po příjezdu do Prahy nás čekal rozchod po nákupním centru. Poté si nás průvodci, kteří nás prováděli po Praze, rozdělili na dvě skupiny. Prohlídku jsme zakončili společnou fotografií, kterou si každá země odvezla na památku vytisklou domů. Tento den jsme si užili nejvíce, ale jelikož to byl posledni den, nadešel čas i na loučení. Nejtěžší věc celého týdne. 

Sama za sebe tento týden hodnotím velmi pozitivně. Měli jsme šanci poznat nové lidi, kteří se stali našimi přáteli, vyzkoušeli si dorozumívat se anglicky a užili si týden se skvělými lidmi. Odnášíme si všichni krásné vzpomínky, které hřejí u srdce.

Valerie Elstnerová, 2.C