Search

Pohár plný vědy

Ve dnech 14. – 16.6.2019 se v Nymburku konalo mezinárodní finále debrujářské soutěže Pohár vědy BEPPO 2019. Z celkem 156 týmů, účastnících se domácího korespondenčního kola, byly vybrány do finále ty nejlepší z České republiky, Slovenska, Turecka a jako pozorovatelé i zástupci z Alžírska. Náš tým in.VENTORS ve složení Eliška Semerádová, Erika Merkoutová, Katka Nedvídková a Verča Kozlerová postoupil za svou kategorii (celkem 79 týmů) jako 2. nejlepší za ČR. Už to byl pro nás obrovský úspěch.

Vše začalo v pátek večer finálovými výstupy ve třech blocích. První patřil soutěžícím z 1. stupně ZŠ, druhý byl pro 2. stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletého gymnázia a třetí pak středoškolákům. Na výstup byl týmu vyměřen čas pěti minut, kdy se měl představit a předvést pokus, který si připravil. Naše děvčata porotu zaujala „pálením bankovek“. Aby byl pokus dostatečně vidět na celý sál, vytvořil vedoucí týmu R. Seifert bankovky o velikosti A3. Hořely opravdu hezky, vše bylo pěkně vidět i z druhého konce auly a výsledek? Žádná bankovka nebyla znehodnocena a během „kouzla“ se nikomu nic nestalo.

Sobotní dopoledne bylo věnováno stánkům, kde si každý tým připravil pro porotce výsledky své čtyřměsíční práce v domácích kolech. Porota chodila po jednotlivých stanovištích, ptala se na záludné otázky, nechávala si vysvětlit modely a experimenty po odborné stránce a nakonec každého obodovala. U našeho stánku mohli porotci vidět pokus – kuchyňská sopka, doma vyrobené válcové zrcadlo, žábičku – hračku pro Beppa, ukázku sedimentace, katamarán z recyklovatelného materiálu či tančící brusinky.

Odpoledne měly týmy zasloužené volno a večer přišlo slavnostní vyhlašování výsledků a předání putovního poháru nejlepšímu týmu. Naší kategorii vyhrál debrujářský tým z gymnázia ve Stříbře, na druhém místě byl tým z Turecka. Třetí místo obsadili debrujáři ze Slovenska a čtvrté? Tohle krásné umístění si vybojovaly holky! Když si šly pro diplomy a ceny, porotkyně domácích kol za naší kategorii je přede všemi hodně pochválila a řekla, že se od nich během hodnocení domácích kol hodně inspirovala. To už samo o sobě je pro celý tým obrovskou odměnou. Obrázky z finále i z práce děvčat v domácím kole naleznete v galerii výše.

Iveta Seifertová